Blower door test moćan je alat koji se za vrijeme ispitivanja zrakopropusnosti postavlja u vanjski okvir vrata kako bi se osigurao kontrolirani protok zraka. Način strujanja zraka kroz zgradu može ozbiljno utjecati na kvalitetu zraka, udobnost i troškove energije. Blower door test ispitivanjem zrakopropusnosti omogućuje se protok zraka kroz cijelu strukturu objekta, a rezultirajući gubici mogu se odmah kvantificirati, ali i precizno detektirati mjesta nekontroliranog “curenja” zraka.
Investitori, vlasnici objekata, izvođači radova i stručni nadzori trebali bi se upoznati s Blower door testom jer od 01.01.2021. godine ispitivanje zrakonepropusnosti postaje zakonska obveza ali može biti dragocjen alat u energetskim pregledima.
Blower door test razvijan je 1970-ih godina kao statički istraživački alat. Kako se tehnologija razvijala, alat je postajao manji a time i lakše prenosiv, tako da je Blower Door Test danas dragocjen terenski alat. Prvi Blower dooe test uređaji imali su oko 200 kilograma i zauzimali su poprilično veliki prostor. Danas su puno lakši i manji. Skraćeno vrijeme postavljanja i kompaktnije izvedbe dovele su do standardne metologije i postupka izvođenja Blower door testa kao nezamijenjivog alata kod energetskih pregleda.
Kako radi Blower Door Test?
Prilikom ispitivanja mjere se i kontroliraju tlak i protok zraka. Na temelju tih parametara možemo točno izračunati podatke o tome koliko je zgrada hermetična. Tri uključene varijable su tlak, protok i rupe ili propuštanja. Promjena bilo kojeg od ovih parametara proizvodi promjenu barem još jednog parametra. Cilj ispitivanja Blower door testa je locirati curenje zraka u omotaču zgrade ili na drugim mjestima (utičnice, instalacijske cijevi slabi spojevi, nezabrtvljeni otvori itd.). Bez ovog alata skoro nemoguće bi bilo utvrditi mjesta propuštanja bez višednevnog promatranja po najlošijim vremenskim uvjetima.
Aktiviranjem Blower Door Test uređaja, tlak zraka u prostoru može se mijenjati u odnosu na vanjski tlak. Dakle stvara se nadtlak ili podtlak u odnosu na vanjski atmosferski tlak. Razlika između unutarnjeg i vanjskog tlaka izaziva strujanje zraka kroz rupe, otvore, sljubnice, cijevi itd kako bi se tlak izjednačio.
Tlak i protok zraka mjere se pomoću mjerača koji su dio opreme Blower door test-a. Mjereći tlak i protok zraka, hermetičnost omotača zgrade može se kvantificirati.
Pronalaženje problema
Tijekom izvedbe Blower door test ispitivanja zrakopropusnosti treba održavati unutarnji tlak zraka u vrijednosti od 50 Pa, što je otprilike jednako tlaku stvorenom kad vjetar od 37 km/h puše u zgradu. Oprema Blower door test-a ima mjerač koji pokazuje kada je postignut taj tlak, kao i mjerač koji pokazuje koliko je protok u m3/h, što je standardna mjerna jedinica za protok zraka.
Budući da se aktivacijom Blower door test-a usisava zrak kroz pukotine i rupe, mogu se utvrditi mjesta koja propuštaju. Propuh zraka koji ulazi kroz rupe često se može osjetiti rukom. Dim, infracrvena kamera ili vrlo precizni anemometri također su vrlo korisni za lociranje manjih suptilnijih curenja. Vrlo česta je pretpostavka da su slabo zatvoreni prozori i vrata glavni krivci za curenje zraka. U stvarnosti su curenja na drugim mjestima obično puno značajnija. Posebno je važno locirati mjesta propuštanja zraka unutar kuće pogotovo u dijelu kontakta između boravišnog prostora i podrumskih odnosno tavanskih prostora.
Karakteristična mjesta propuštanja zraka, osim svima znanih problematičnih mjesta na prozorima i vratima su podrumski otvori i spojevi, suhi sifoni ispod kade i tuševa, pukotine između završnih slojeva podova, propusne odvodne cijevi, kuhinjski sifoni, dimovodni sustavi kamina, utičnice, bužir cijevi, razvodne kutije i dr. Sve su to uobičajena mjesta na kojima se mogu razviti značajna curenja.